Zgłoś się już dziś!
ODDZWONIMY DO CIEBIE!

Podany nr telefonu zostanie użyty dla potrzeb przedstawienia oferty prac.
X

Najlepsze Oferty Pracy


Szukaj

« powrót do listy

Stres przed wystąpieniami publicznymi

Kiedy przygotowujemy się do kolejnej prezentacji na studiach czy w szkole, mamy nadzieję, że wraz z zakończeniem edukacji wystąpienia publiczne się skończą. Nie będziemy musieli się stresować, przygotowywać, a prezentacje pozostaną tylko wspomnieniem. Jednak w momencie, gdy rozpoczynamy życie zawodowe, okazuje się, że to wcale nie koniec. Nierzadko pracownicy muszą opracować i przedstawić jakieś zagadnienie, są wysyłani jako przedstawiciele firmy na konferencje itd. Dla niektórych jest to prawdziwy koszmar, ponieważ stres przed wystąpieniami publicznymi ich blokuje. Jak go pokonać? Jak zmniejszyć tremę? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Przygotowujemy temat, prezentację, notatki, uczymy się, jedyne co mamy zrobić, to stanąć przed grupą ludzi i wszystko wygłosić. Dlaczego towarzyszy temu stres?

Choć wydawać się może, że dla niektórych wystąpienia publiczne są chlebem powszednim, niemal każdy odczuwa przed nimi większą lub mniejszą tremę. Nie ma w tym nic dziwnego. Stoimy przed grupą ludzi i boimy się, jak zostaniemy przyjęci, czy będziemy dobrze ocenieni. To wszystko sprawia, że przed wystąpieniem boli nas brzuch czy wali nam serce i wszystko mija dopiero w jego trakcie lub po zakończeniu.

Boimy się kompromitacji. Blokuje nas myśl, że możemy zapomnieć tekst, powiedzieć coś głupiego lub niewyraźnie. Obawiamy się, że sprzęt elektroniczny może nam przysporzyć problemów. Ale z tym strachem oraz stresem nie jesteśmy jedyni!

O ile łatwiej byłoby wyjść bez żadnego skrępowania, pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi i poczuć się jak w swoim żywiole. Dlaczego organizm nam tego nie ułatwia?

Wyobraźmy sobie, że nie odczuwamy żadnej tremy przed wystąpieniami. Każdy może w dowolnej chwili stanąć przed grupą ludzi i przemawiać. Co by się wtedy działo? Jak można się domyślić, mnóstwo ludzi kompletnie by się skompromitowało, narażało na negatywną ocenę i śmieszność. To dlatego organizm ratuje nas tremą – byśmy przemawiali tylko wtedy, kiedy jesteśmy dobrze przygotowani, w odpowiednim miejscu i czasie. Bez takiego zatrzymania się nie mielibyśmy żadnej motywacji, by do przemówień się w ogóle przygotowywać.

Dlatego też nie obawiajmy się tego, że stres przed wystąpieniami publicznymi się pojawia. Trema jest zdrowa i naprawdę może nam pomóc. Jednak doskonale wiemy, że czasami przybiera takie rozmiary, że jest nam niedobrze, nie możemy złapać tchu, serce bije zbyt szybko i mamy wrażenie, że zamiast na prezentacji wylądujemy w karetce. Wtedy warto popracować nad tym, by ten stres zmniejszyć, dla własnego komfortu. Co możemy zrobić?

Jak w wielu innych przypadkach, także stres przed wystąpieniami publicznymi można pokonać. Oczywiście, nie znaczy to, że zniknie on całkowicie, jednak z pewnością będziemy czuć się o wiele lepiej.

Najbardziej banalna, ale też najskuteczniejsza rada. Najlepszym sposobem, by stres przed wystąpieniami publicznymi się zmniejszył, jest odpowiednie przygotowanie. Po pierwsze nie zostawiajmy niczego na ostatnią chwilę. Tak rozplanujmy sobie pracę nad wystąpieniem, żeby zdążyć zarówno zrobić prezentację, jak i doskonale wiedzieć, o czym się będzie mówiło. Zgłębmy temat, dowiedzmy się więcej, gdyby ktoś miał jakieś pytania. Nie uczmy się wszystkiego na pamięć, przygotujmy sobie punkty, które będziemy potrafili rozwinąć. Dzięki temu będziemy mieć poczucie, że nie zatniemy się, że wiemy, o czym mówimy, że poradzimy sobie z pytaniami i z całą pewnością już sama tego świadomość będzie działać jak lekarstwo. Dobrze jest mieć prezentację na pendrivie, ale też zapisać ją w chmurze czy na mailu, aby jakiś problem techniczny nie był zaskoczeniem. Takie drobne działania także mogą działać uspokajająco.

Przed samym wystąpieniem organizm może dawać niepokojące sygnały – mocne bicie serca, ucisk żołądka, suchość w ustach. Postarajmy się uspokoić, oddychając głęboko i  powtarzając sobie, że to tylko stres i nic złego się nie stanie, że zaraz będzie po wszystkim.

Często podczas prezentacji skupiamy się tylko na sobie. Myślimy jedynie o tym, czy wszystkim spodoba się nasz ubiór, czy nikomu nie będzie przeszkadzało, że jesteśmy bez makijażu, w czerwonej marynarce itd. Należy sobie uświadomić jedno – ludzie przychodzą na nasze wystąpienie głównie po wiedzę. Oczekują od nas, że dobrze ją przekażemy. Nasza fryzura czy buty nie są najważniejsze.

Ważne, by nie zapomnieć o zabraniu ze sobą notatek. Jeśli się zatniemy, przestanie działać prezentacja, stanie się cokolwiek, co mogłoby nas wybić z rytmu, pozostaje świadomość, że można zajrzeć do pliku kartek, na których znajduje się cała zebrana wiedza. Takie poczucie bezpieczeństwa na pewno sprawi, że poczujemy się pewniej.

 

Źródło: https://poradnikpracownika.pl/-pokonaj-stres-przed-wystapieniami-publicznymi

« powrót do listy

Nasi partnerzy

Wszystkie prawa zastrzeżone