Zgłoś się już dziś!
ODDZWONIMY DO CIEBIE!

Podany nr telefonu zostanie użyty dla potrzeb przedstawienia oferty prac.
X

Najlepsze Oferty Pracy


Szukaj

« powrót do listy

Sposoby szukania pracy

 

Wokół nas znajduje się wielu ludzi, którzy właśnie idą lub wracają z pracy.

Często zadajemy pytanie "co robisz?". Interesuje nas, jakie rozmówca pełni funkcje, za co jest odpowiedzialny i czy daje mu to poczucie spełnienia i satysfakcję.

Rzadko zastanawiamy się, jak ktoś doszedł do swojego stanowiska i ile trudności pokonał, a co przychodziło mu łatwo.

Czy kiedykolwiek zadałeś/aś pytanie, w jaki sposób Twój znajomy znalazł pracę, w której się spełnia i rozwija?

Aby znaleźć pracę, nie należy działać impulsywnie i chaotycznie. Sprecyzuj plan działania i określ cele, jakie chcesz osiągnąć:

 1. Ustal preferowane stanowisko/a, na jakie chcesz kandydować. Zastanów się, czy spełniasz wymagane kryteria.
 2. Przygotuj dokumenty aplikacyjne – CV i List Motywacyjny.
 3. Określ, jakie realne zarobki są dla Ciebie wystarczające, jakie zadawalające, a jakie satysfakcjonujące. Następnie sprawdź, czy w preferowanym przez Ciebie stanowisku takie wynagrodzenie jest możliwe.
 4. Zastanów się, jak daleko od domu możesz pracować, czy masz dogodny dojazd i czy podróż do miejsca pracy nie będzie zbyt długa.
 5. Przemyśl strategię poszukiwania pracy, jest wiele możliwości, dlatego sprawdź z jakich chcesz skorzystać i dopiero wtedy działaj.

 

Szukam pracy...

 

 1. Bezpośrednie poszukiwanie.

Odwiedzasz siedziby firm, w których chcesz pracować i oferujesz swoją kandydaturę. Zostawiasz dokumenty aplikacyjne, aby w razie zainteresowania osoby rekrutujące mogły od razu ocenić Twoje kompetencje i skontaktować się z Tobą. Najlepiej dotrzeć do kierownika działu lub dyrektora, który jest najczęściej osobą decyzyjną.

 

 1. Praca z ogłoszenia
 • Urząd Pracy
 • Prasa
 • Radio
 1. Internet.

Masz wiele możliwości :

- korzystając z portali ogłoszeniowych przeglądasz regularnie oferty, jeśli wzbudzą Twoje zainteresowanie, wysyłasz drogą elektroniczną dokumenty aplikacyjne, dzwonisz bezpośrednio (jeśli jest podany nr kontaktowy) lub odwiedzasz firmę i osobiście zostawiasz dokumenty.

- W wyszukiwarce wpisujesz nazwę miasta, w którym mieszkasz oraz typ firmy, w jakiej chcesz pracować np. Warszawa, Agencja Reklamowa. Odnajdziesz listę ofert zatrudnienia, wejdź na każdą, odnajdź adres e-mail, numer telefonu lub dokładną lokalizację firmy i według Twoich preferencji zgłoś swoją kandydaturę do procesu rekrutacji.

- W przypadku wysłania dokumentów drogą mailową, staranie przygotuj krótki tekst w treści wiadomości, który powinien zainteresować adresata. Wiadomość powinna być krótka, ale i intrygująca – zainteresuj, zachęć do odczytania Twoich dokumentów aplikacyjnych. Zaznacz, że zależy Ci właśnie na tej, konkretnej firmie.

- W portalach ogłoszeniowych możesz wstawić ogłoszenie mówiące o tym, że to Ty poszukujesz pracy. Opisz się krótko, sprecyzuj jakie stanowiska Cię interesują i podaj nr telefonu kontaktowego. - Nie dodawaj prywatnych zdjęć, załącz portretowe na jednolitym tle. W ten sposób stworzysz wizytówkę profesjonalnego/ej kandydata/ki.

- Sporządź własną reklamę swojej osoby np. poprzez dodanie nagrania na YouTube. Opowiedz swój życiorys zawodowy w sposób przykuwający uwagę, np. zmontuj ciekawie swój filmik, pokaż wykresy, zaprezentuj zdolności (jeśli możesz) w wypadku np. aktora. Oczywiście po dodaniu nagrania, odpowiednio je rozpowszechnij.

- Możesz stworzyć prezentację multimedialną, w której przedstawiasz się jako kandydat. Potraktuj to kreatywnie, dodaj zabawny komentarz, niepowtarzalną anegdotkę, zdjęcia potwierdzające Twoją obecność w przedsięwzięciach, projektach itd. Rozbuduj swój życiorys i w odpowiedni sposób  przedstaw tzn. adekwatnie do stanowiska.

- Prowadź bloga. Możesz z czasem zyskać popularność, dzięki której masz szansę dostać propozycje współpracy.

 1. Niekonwencjonalne poszukiwanie:

– rozdawaj ulotki zawierające  informację, jakiej szukasz pracy, krótki opis Twoich umiejętności i nr telefonu,

– zrób plakaty, zleć wykonanie bilbordu, który z pewnością przykuje uwagę.

 1. Poinformuj swoich znajomych, o tym, że poszukujesz pracy. Być może ich  znajomi słyszeli o jakiejś ciekawej ofercie.

Pamiętaj, że to Ty dokonujesz wyboru, w  jaki sposób chcesz znaleźć pracę, czy w bardziej tradycyjny czy odważny sposób. Taka decyzja sama już mówi o Tobie, np. że jesteś odważny/a, komunikatywny/a i kreatywny/a lub tradycyjny/a, powściągliwy/a, poważny/a. Dlatego przemyśl rozważnie, jak chcesz zostać zapamiętany/a i odebrany/a w pierwszym wrażeniu.

 

Pozdrawiamy i życzymy owocnych poszukiwań,

 

Work&Profit

« powrót do listy

Nasi partnerzy

Wszystkie prawa zastrzeżone