Zgłoś się już dziś!
ODDZWONIMY DO CIEBIE!

Podany nr telefonu zostanie użyty dla potrzeb przedstawienia oferty prac.
X

Najlepsze Oferty Pracy


Szukaj

« powrót do listy

Jak zachować się kiedy dzwoni rekruter?

Poszukiwanie pracy wiąże się z tym, że w każdej chwili możemy spodziewać się telefonu od rekrutera. Z pewnością jest to stresujące, gdyż nie wiemy, kiedy będziemy musieli porozmawiać o potencjalnym stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w wyznaczonym terminie, w związku z tym mamy czas na przygotowanie się do niej. Z kolei telefon od rekrutera może nas całkowicie zaskoczyć, tym samym stres będzie z pewnością jeszcze większy. Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak rozmawiać z rekruterem? Odpowiemy w dzisiejszym artykule!

 

Telefon od rekrutera zazwyczaj kojarzy się nam z umówieniem się na rozmowę kwalifikacyjną. Wystarczy więc zapisać datę i adres i na tym stres się kończy. Jednak może zdarzyć się, że rozmowa przez telefon będzie już etapem rekrutacji. Rekruter będzie chciał sprawdzić naszą znajomość języka, zapytać o pewne kwestie, które zadecydują o tym, czy zaprosi nas do kolejnego etapu. Jeśli w CV napisaliśmy, że biegle porozumiewamy się w języku angielskim, nie powinniśmy się zdziwić, kiedy właśnie w tym języku odezwie się do nas osoba po drugiej stronie słuchawki.

Oczywistym jest, że mamy prawo nie odebrać telefonu od rekrutera. To normalne, że nie mamy telefonu ciągle przy sobie i z pewnością ta osoba to zrozumie. Często zdarza się tak, że kiedy zobaczymy nieodebrane połączenie, jesteśmy pewni, że straciliśmy okazję zdobycia pracy i nawet nie próbujemy oddzwaniać.

Pamiętajmy jednak, że rekruter ma najczęściej na swojej liście wiele nazwisk i z pewnością zakłada, że jeśli komuś zależy na pracy, oddzwoni. Dlatego też nie powinniśmy się tego obawiać i jeśli zauważymy nieodebrane połączenie, po prostu oddzwońmy.

Może zdarzyć się tak, że rekruter odzywa się po długim czasie i nie pamiętamy już dokładnie, jaka to firma i na czym polegało dane zajęcie. Mamy do tego prawo i nie oznacza to, że hurtowo rozsyłamy CV. Jeśli nie możemy sobie przypomnieć treści ogłoszenia, nie bójmy się o tym powiedzieć.

Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku naprawdę ważna jest forma wypowiedzi. Zrezygnujmy z tłumaczenia: wysyłam tyle CV, że już nie wiem, kto dzwoni. Wówczas rekruter będzie wiedział, że nie zależy nam na pracy w tej konkretnej firmie, lecz w ogóle na pracy, co może według niego wiązać się z brakiem zaangażowania. Powiedzmy lepiej, że po tak długim czasie nie pamiętamy wszystkiego, co było zawarte w ogłoszeniu.

W przypadku telefonu od rekrutera bardzo ważne jest, abyśmy wykazali się profesjonalizmem i kulturą. Kiedy dzwoni nieznany numer, nie zakładajmy, że to nasz znajomy i nie witajmy się, mówiąc “hej”, “cześć” itp. Jeśli nie odbierzemy telefonu, nie wysyłajmy SMS-a typu: Kim jesteś?! A ty kto?! Kiedy nie możemy rozmawiać, napiszmy: Przepraszam, nie mogę rozmawiać, oddzwonię.

Pamiętajmy również, że to etap rekrutacji, nie traktujmy rekrutera jak kolegi czy koleżanki, nie zwracajmy się do niego przez „ty”. Zachowujmy się z klasą i pokażmy, że jesteśmy profesjonalistami.

 

 

*Źródło: https://poradnikpracownika.pl/-telefon-od-rekrutera-jak-sie-zachowac

 

 

« powrót do listy

Nasi partnerzy

Wszystkie prawa zastrzeżone