Zgłoś się już dziś!
ODDZWONIMY DO CIEBIE!

Podany nr telefonu zostanie użyty dla potrzeb przedstawienia oferty prac.
X

Najlepsze Oferty Pracy


Szukaj

« powrót do listy

Jak napisać List Motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny?

 

Dobrze napisany list motywacyjny jest uzupełnieniem CV, odpowiedzią na pytanie "czy ten kandydat spełni oczekiwania firmy?" Jest jednak również formą dającą nam możliwość  zaprezentowania swoich kompetencji, potencjału i bogactwa cennego doświadczenia.

 

Zanim napiszesz list...

 

dokładanie przestudiuj ofertę pracy, dowiedz się jak najwięcej o firmie i na podstawie zdobytych informacji przemyśl, co możesz w swoim liście uwzględnić.

Wybierz szkolenia, projekty, wykształcenie, zainteresowania oraz inne osiągnięcia, które są adekwatne do potencjalnego przyszłego stanowiska. Spróbuj przez moment spojrzeć z perspektywy pracodawcy i ocenić się obiektywnie, aby wiedzieć co jeszcze możesz dodać lub pominąć. Opisz swoje cele zawodowe, również te dalekosiężne, im bardziej będą one spójne i dokładne, w tym większym stopniu uzyskasz wizerunek zorganizowanego, poważnego i stabilnego kandydata.

 

Twój list motywacyjny

 

Nie powinien Ci zająć więcej niż stronę A4, dlatego musisz konkretnie i zwięźle zorganizować tę niewielką przestrzeń na czystej karcie papieru, od której tak naprawdę zależy Twoja przyszłość zawodowa. Wobec tego zarezerwuj sobie czas i w pełni poświęć się temu.

 

 

Jak powinien się prezentować graficznie?

Prawy górny róg :

 

Miejscowość, data

adresat  - stanowisko (jeśli znasz: imię i nazwisko), nazwa i adres firmy

 

Lewy górny róg:

 

Twoje dane : imię i nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i telefon.

 

 Rozpocznij list od "Szanowny Pani/ Szanowna Pani" – pod warunkiem, że wiesz jaka jest płeć Twojego adresata. Jeżeli nie jesteś pewny, najbezpieczniej zacząć od "Szanowni Państwo".

 

W pierwszym zdaniu podaj pełną nazwę stanowiska, numer referencyjny (jeśli jest podany), miejsce ukazania się ogłoszenia np. tytuł prasowy, serwis internetowy oraz data publikacji.

 

Następnie:

1. Uzasadnij dlaczego aplikujesz na dane stanowisko – możesz poprzeć swój wybór zainteresowaniami.

2. Konkretnie udowodnij, że Twoje dotychczas zdobyte doświadczenie i wiedza są przydatne do pracy na upragnionym stanowisku. Daj przykłady swoich osiągnięć, opisz co wyniosłeś/aś z poprzednich (tematycznych) stanowisk, podkreśl swój udział w projektach, szkoleniach, dzięki którym jesteś gruntownie przygotowany do podjęcia współpracy z firmą.

3. Jeżeli to będzie Twoja pierwsza praca lub nie posiadasz doświadczenia, skup się na motywacji, chęci działania i nauki, przedstaw się jako osoba mająca  pasję, którą chce się dzielić w przyszłej pracy.

4. Wymień swoje cechy opisując ich przydatność do preferowanego stanowiska.

 

Na zakończenie podziękuj za poświęcony czas, poinformuj o dyspozycyjności oraz o tym, że wykazujesz chęć osobistego spotkania.

 

O tym czego nie powinieneś robić...

 

  1. Nie kopiuj gotowych listów motywacyjnych z Internetu, ani nie korzystaj z szablonów.
  2. Nie „lej wody”. Popieraj swoje możliwości konkretnymi argumentami, nie pisz "ogólnikowo" np. "uważam, że wniosę wkład w rozwój Pani/Pana firmy".
  3. List motywacyjny nie może być uniwersalny, każdy ma być dostosowany do określonego stanowiska. Nie wysyłaj listu masowo, tylko indywidualnie.
  4. Nie używaj  kolorowej czcionki itd. Dokument powinien być standardowy.
  5. Unikaj błędów językowych, ortograficznych itd.
  6. Nie opisuj swojego prywatnego życia, określasz tylko i wyłącznie zawodowe.
  7. Dopilnuj, aby w liście znajdowały się Twoje dane.

 

Gdy Twój list już będzie gotowy, poproś kogoś o przeczytanie go. Dzięki temu zdążysz nanieść ewentualne poprawki lub coś dodać, zanim finalnie wyślesz swoje dokumenty aplikacyjne.

 

Pozdrawiamy i czekamy na Twój gotowy list.

 

Work&Profit

« powrót do listy

Nasi partnerzy

Wszystkie prawa zastrzeżone